Statystyki medalowe naszej kadry - Mistrzostwa Europy 2019-2010

Polski Związek Taekwon-do po Walnym Zjeździe Delegatów w Warszawie stanął przed kolejną czteroletnią kadencją z nowymi władzami związku, nowymi trenerami kadry a przede wszystkim znowelizowaną Ustawą o Sporcie.

Już zaczęło wrzeć w sieci, wszyscy nowi i starzy powołani do władz czy pionu szkoleniowego są pełni zapału i aktywni. Dużo propozycji i pomysłów, część nowych, trochę starych. Liczę, że ten ogień będzie płonął przez cztery lata i oświetli nam drogę ku lepszej przyszłości, pełnej sukcesów i środków finansowych na ich realizację. Nim jednak ku tej przyszłości będziemy pędzić z prędkości Pendolino, chciałem wrócić do Mistrzostw Europy. Ale nie tylko do tych ostatnich, myślę o ostatnich dziesięciu championatach starego kontynentu.

Przygotowałem kilka tabelek poglądowych dotyczących efektów udziału naszej kadry w kontynentalnej rywalizacji sportowej w latach 2019-2010. Nie sądzę by to była lektura na długie zimowe wieczory, ale obrazuje zmiany jakie zachodzą w rywalizacji sportowej podczas Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów. Są kraje, które specjalizują się, bywa, że w jednej konkurencji i osiągają w niej bardzo dobre wyniki. Nie mają szans na wysoką pozycję w generalnej klasyfikacji, ale tym „wszechstronnym” stawiają wysoko postawioną porzeczkę i ciężko jest o spektakularny sukces. Czyli złoty medal. Stąd w walkach mamy medali dużo, ale o najwyższy stopień podium jest coraz trudniej.

My Polacy zdobywamy medale we wszystkich konkurencjach i doszliśmy do momentu po raz pierwszy w naszej 10 letniej historii startów, że na wykresie złotych zdobyczy, linie aż czterech konkurencji skrzyżowały się ze sobą (tabela nr 2). Nie można powiedzieć, że jest to stała tendencja, zobaczymy za rok za dwa, czy ten układ w przypadku tytułów mistrzowskich się powtórzy. Wypada podziękować trenerowi Karolowi Bernaciakowi za wkład pracy w przygotowanie naszych łamaczy. Podczas ME 2019 testy siły przyniosły nam najwięcej złotych medali, coś z tej „Polskiej Gały”, jeszcze zostało.

Tabela numer 1, przedstawia wkład procentowy zdobyczy medalowych w poszczególnych konkurencjach Taekwon-do. Ze względu na liczbę osobo startów walki dają najwięcej szans na zdobycie medalu, stąd największy udział tej konkurencji w dorobku naszej kadry.

Tabela 2, to układ procentowy zdobytych złotych medali z podziałem na konkurencje Taekwon-do. Linie trzech konkurencji technicznych od 2010 roku przecinały się w sposób nieregularny. Po raz pierwszy po ME 2019 skrzyżowały się z walkami. Ale czy to stała tendencja, nie wiadomo.

Kolejne tabele 3, 4, 5, 6 i 7 przedstawiają porównanie ogólnego dorobku medalowego z wszystkimi medalami w walkach, układach, technikach specjalnych, testach siły i walkach aranżowanych oraz złotymi medalami w tych konkurencjach (skala liczbowa).

W tabeli nr 8 widzimy polski dorobek medalowy w porównaniu z wszystkimi medalami możliwymi do zdobycia podczas ME (skala liczbowa).

Tabele 9, 10 i 11 pokazują złote, srebrne i brązowe medale naszej reprezentacji w porównaniu z wszystkimi medalami w poszczególnych kolorach możliwymi do zdobycia podczas ME (skala liczbowa).

Ostatnia tabela pokazuje wszystkie medale naszej kadry oraz z podziałem na trzy kolory (skala liczbowa).

Wszystkie tabele znajdują się w galerii poniżej.