Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców oraz podsumowanie ME 2022

Kurz po Mistrzostwach Europy 2022 w Perecu opadł, odbyły się kolejne zawody krajowe, które ustaliły ranking klubów w grupach wiekowych junior i młodzieżowiec.

 

Czasy mamy trudne więc nawet krajowe zawody mistrzowskie prócz dramaturgii wynikającej z rywalizacji sportowej, mogą mieć dynamiczne zwroty akcji wynikające z problemów organizacyjnych. Ale dzięki szybkiej reakcji Klubu Sportowego Pionier Panki, a dokładnie trenera Pawła Telengi, zawody dla juniorów i młodzieżowców odbyły się w terminie ustalonym w kalendarzu PZTKD w Pankach a nie jak wcześniej planowano w Nowej Rudzie-Słupiec.

Jak wcześnie zaznaczyłem ranking w grupach wiekowych junior i młodzieżowiec na rok 2022 został ustalony i przedstawia się następująco. Najlepszym klubem w kategorii juniora podczas XXXI Mistrzostw Polski Juniorów został Miński Klub Sportowy Taekwon-do Mińsk Mazowiecki z dorobkiem 4 złote, 5 srebrnych i 1 brązowy medal. Kolejne miejsce na podium zajął Wrocławski Sportowy Klub Taekwon-do 3/2/1, trzeci był MKS Lewart ASG Lubartów 3/1/3.

IV Mistrzostwa Polski Młodzieżowców pokazały, że najlepszym w tej grupie wiekowej jest Ludowy Klub Sportowy Respekt Częstochowa 4/2/4, kolejne miejsce zajął Gdański Klub Taekwon-do 3/2/0 na podium stanęło Centrum Taekwon-do Łódź z dorobkiem 2/4/3.

Od Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów minęło już dwa tygodnie, starłem się podtrzymać gorącą atmosferę zawodów w Chorwacji poprzez publikację ponad 1200 zdjęć zrobionych podczas rywalizacji na planszach w Porecu. Na zakończenie cyklu ME 2022, przygotowałem dwie tabele porównujące wyniki osiągnięte przez trzy najlepsze reprezentacje Mistrzostw Europy 2021 i 2022. Pierwsza tabela pokazuje wszystkie medale zdobyte przez Rumunię, Norwegię i Polskę z podziałem na kategorie wiekowe i grupy konkurencji. Druga w tym samym układzie prezentuje tylko medale złote, czyli te najistotniejsze w generalnej klasyfikacji. Pierwsze wrażenie jest takie, że reprezentacje Rumunii i Norwegii osiągnęły tylko nieznacznie lepszy wynik porównując rok 2021 i 2022. Zdecydowanie nasze zdobycze, szczególnie z najcenniejszego kruszcu są mniejsze. Polscy seniorzy wygrali swoją generalną klasyfikację, a junior w związku faktem, że jest „sezonowy”, musi nabrać doświadczenia, które zaowocuje na kolejnych Mistrzostwach. Oceniając młodszą grupę wiekową, nasi konkurenci poprawili rezultaty w konkurencjach juniorskich. Rumunia szuka zwiększenia dorobku medalowego w konkurencji walki sportowej, indywidualnie jeszcze złota niema ale w drużynie juniorki wygrały.

Wyjazd na naszej kadry na  ME 2022, można porównać do „pospolitego ruszenia”, chęci do walki były, nie zawsze starczało doświadczenia i wiedzy taktycznej. Mistrzostwa Europy 2023 odbedą się w Rumunii, gospodarze sportowo będą do tych zawodów bardzo dobrze przygotowani. PZTKD do ME 2023 rozpoczął przygotowania już w marcu 2022 w Głubczycach. Gdzie Zarząd podczas GP Polski Taekwon-do, podjął uchwałę o utworzeniu funduszu dla kadry poprzez generowanie dochodów z opłat egzaminacyjnych na stopnie uczniowskie. To pozwoli zmienić wcześniej wspomniane „pospolite ruszenie”, w bardziej regularny oddział przygotowujący się do Mistrzostw Europy w 2023 roku.