Koper 2022 - Nadzwyczajny Kongres ITF

Kurz opadł po bojach toczonych na planszach VIII Pucharu Świata Taekwon-do ITF w Koper, zwycięzcy i pokonani wrócili do domu. Czas zabrać się do pracy, aby w zaciszu sali sportowej wdrożyć w proces treningowy wnioski z obserwacji zawodów w Słowenii. Warto jednak na chwilę wrócić do historycznego wydarzenia jakim był Puchar Świata 2022.

Historycznego gdyż, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, spotkali się zawodnicy, trenerzy i sędziowie ze wszystkich kontynentów, na których sztuka walki stworzona przez Generała Choi Hong Hi jest praktykowana. Drugim powodem wpisującym zawody w Koper w historię Taekwon-do, są ustalenia jakie zapadły podczas Nazdwyczajnego Kongresu ITF jaki odbył się na dzień przed rozpoczęciem rywalizacji, czyli 3.10.2022r. Delegaci z krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Taekwon-do, powzięli ważne ustalenia, które będą miały istotny wpływ na dalszą działalność organizacji.

Po pierwsze Kongres podjął decyzję o zatwierdzeniu rejestracji ITF w Szwajcarii i przeniesieniu siedziby organizacji do Lozanny. Sekretarz Generalny w dalszym ciągu będzie urzędował się w Lublinie. Natomiast działania Federacji, będą podlegały przepisom prawa szwajcarskiego. Jednocześnie nastąpi likwidacja rejestracji i siedziby w Hiszpanii. Kolejna ważną decyzją jest przyjęcie nowego statutu, który również został opracowany w oparciu o przepisy prawne obowiązujące w nowym miejscu rejestracji. Szwajcaria jest krajem gdzie siedzibę ma wiele organizacji międzynarodowych, czy to w Genewie czy Lozannie. Między innymi: różne agendy ONZ, Światowa Organizacja Zdrowia oraz sportowe MKOL i GAISF. Prawo kraju Helwetów jest przyjazne i skrojone tak by umożliwić działalność organizacjom mającym międzynarodowy zasięg.

Po dokonaniu rejestracji w Lozannie, która miała miejsce 5 sierpnia 2021 roku, kolejnym krokiem było przyjęcie nowego, dopracowanego w szczegółach Statutu. Wprowadzone zmiany obejmują między innymi nową ordynację wyborczą i strukturę organizacyjną władz ITF. Dotyczą między innymi sposobu wyłaniania przez Nadzwyczajny Kongres ITF, władz organizacji. Rada dyrektorów czyli: Prezydent, Wiceprezydent Senior, Wiceprezydent i Skarbnik wyłaniania jest z tzw. listy zamkniętej, członkowie głosują na całość listy z nazwiskami i przypisanymi im funkcjami. Przeciwwagą dla tych czterech przedstawicieli ścisłego kierownictwa Federacji, jest pięciu członków zarządu wybieranych z listy otwartej. Sekretarz Generalny nie jest wybierany w głosowaniu, jest osobą zatrudnianą przez Radę dyrektorów, gwarantuje tym samym ciągłość pracy biura organizacji, nawet w sytuacji kiedy zmienia się Zarząd ITF.

Tak więc w chronologii historycznej siedzibą ITF były:

1966 – Seul (Korea Południowa),

1972 – Toronto (Kanada),

1985 – Wiedeń (Austria),

2007 – Benidorm (Hiszpania),

od 2022 roku oficjalnie Lozanna (Szwajcaria).