Raport nr 2 - Mistrzostwa Europy TKD ITF 2024 w Lublinie

Zgłoszenia w systemie Sportdata zamknięte, losowania Mistrzostw Europy 2024 zostały opublikowane. Teraz możemy sprawdzić, którzy z medalistów Mistrzostw Świata Seniorów 2023 wystartują w Lublinie.

W kategorii wagowej do 50 kg seniorek, w Lublinie stawią się wszystkie medalistki z MŚ 2023, mistrzyni świata Tyra Barada ze Słowenii, wicemistrzyni Smith Taylor z Walii oraz brązowe medalistki, Nita Mattinen z Finlandii i Jemma Swiburne ze Szkocji. Kolejna kategoria to 55kg, w tej wadze wystartuje druga w Tampere Yra Labrie z Niemiec. Kategoria do 60kg, w niej zobaczymy złotą medalistkę z Finlandii, Sarah Lehane z Irlandii, zdobywczynię srebra Berle Aurora Donheim z Norwegii i trzecią na podium Delrock Sam z Holandii. W wadzie do 65kg na planszach w Lublinie wystartuje trzecia na MŚ 2023, Hole Ann Linnea z Norwegii. Kolejna kategoria to 70kg, w niej zobaczymy trzy medalistki z Finlandii, mistrzynię Terdin Ursa ze Słowenii, wicemistrzynię Listhaug Jenny Marvel z Norwegii i trzecią Torres Magnussen Ellen z Anglii. Zobaczymy pierwszą w 75kg Helene Semb z Norwegii i trzecią Katarzynę Janiszewską z Polski. Plus 75kg seniorek będzie miał jedną brązową medalistkę MŚ 2023, Lornę Ferguson ze Szkocji. W układach I Dan, powalczy złota medalistka z Finlandii, Szkotka Jemma Swinburne. Ala Slian, która zdobyła srebro i trzecia Tessa Schoots z Holandii spróbują swoich sił w kategorii II Danów. Tam będą mogły spotkać drugą w Tampere, Ellen Sjoberg ze Szwecji i trzecią Li Selma z Norwegii. W trzecich Danach nie ma medalistek ostatnich Mistrzostw Świata, podobnie jest w technikach specjalnych i testach siły. Natomiast w kategorii IV-VI Dan zobaczymy, trzecie  w MŚ 2023, Ariella Figuera z Finlandii i Andrea Musca z Belgii.

Teraz kolej na panów. Publiczność w Lublinie w kategorii wagowej do 57kg, zobaczy mistrza świata Martina Finn z Irlandii i trzeciego Declana Mcavoy ze Szkocji. W wadze do 63kg, powalczy kolejny mistrz świata Ziga Zagorański ze Słowenii i jego rywal w finale, Pierluigi Tatti z Włoch, będzie też trzeci w kategorii Daniel Hassanipour z Norwegii. Mistrz świata kategorii wagowej do 63kg, Timothy Bos z Włoch pokaże swe umiejętności tylko w walkach drużynowych. Indywidualnie powalczy jego przeciwnik w finale MŚ 2023, James Tuite z Irlandii. Wśród rywalizujących w wadze do 75kg, znajdą się drugi w Finalandii, Luke Moriarte z Irlandii, oraz dwaj zawodnicy, którzy zajęli trzecie miejsca, Ahmed Rmadan z Niemiec i Chris Van de Veerdonk z Holandii. W kategorii do 81kg, wystartuje wicemistrz świata Bartosz Bien z Irlandii. Trzeci w Tampere Leard Xheladini z Irlandii, wystartuje w wadze do 87kg. W plusie zobaczymy mistrza Dino Mujanovica ze Szwecji. Mats Lind z Norwegii pierwszy w kategorii I Dan z Finlandii, będzie rywalizował w II Danach. Pod nieobecność mistrza w    I Danach zobaczymy, Vadima Oudolnyi z Niemiec, Marco Grammatico z Włoch i Rosmus Homblad ze Szwecji. Mats Lind spotka w rywalizacji II Dan brązowych medalistów z Finlandii, Ionut Chiriac Andrei z   Rumunii       i Stefano Pilloni z Włoch. Medaliści III Dan nie startują w Lublinie. W najwyższej kategorii układów, zobaczymy brązowego medalistę z Tampere, Petera David z Węgier. W testach siły zaprezentują się polskiej publiczności mistrz i wicemistrz świata, Ervin Balazs z Węgier i Dino Mujanovic ze Szwecji. Arek Michalski, czwarty w technikach specjalnych w Tampere, będzie walczył z wicemistrzem świata Ionut Chiriac Andrei z Rumunii.

Jak widać seniorzy są stabilni w formie i tylko w pojedynczych przypadkach medaliści z Tampere nie staną na planszach Mistrzostw Europy 2024 w Lublinie. Warto też zwrócić uwagę na juniorów, którzy przeszli do kategorii seniora. Hubert Noach z Niemiec, mistrz świata w walkach juniorów do 55kg, wystartuje w wadze do 57kg. Talhaoui Kabil Bahae z Hiszpanii, który w Tampere był najlepszy w wadze do 60kg, teraz spróbuje sił w wadze do 63kg. Podobnie Bian Nabernik ze Słowenii mistrz 70-dziesiatki będzie walczył w wadze do 69kg. David Mario był drugi w wadze do 75kg, w Lublinie zobaczymy Rumuna w wadze do 81kg. Kategorię wiekową i wagę zmieniła Karolina Łuniewska trzecia w 49kg, teraz wystartuje w wadze do 50kg. Norweżka Ayala-Truillo Luna-Silvana, mistrzyni juniorów w wadze do 65kg, poszuka medalu jako seniorka w wadze do 65kg. Van Der Veer Mythe z Holandii, srebrna medalistka w wadze do plus 65kg, wystartuje w plusie seniorskim. W konkurencjach technicznych najlepsza juniorka w technikach specjalnych Amy MacNair ze Szkocji,    w Lublinie wystartuje w kategorii seniorów, podobnie srebrna w testach siły juniorów Teodora Codreanu Amalia będzie rywalizowała z seniorkami.

Powyższy przegląd medalistów, to tylko pewne wskazania ich potencjalnych możliwości czy szans, jakie mają w rywalizacji, która rozpocznie się za kilka dni. Dopiero po zakończeniu XXXVIII Mistrzostw Europy Seniorów będziemy mogli ocenić, czy medaliści Mistrzostw Świata 2023 potwierdzą formę na planszach w Lublinie.

W kolejnym raporcie sprawdzimy obecność w grupie juniorów i pre-juniorów.