Raport nr 3, Mistrzostwa Europy Taekwon-do Lublin 2024

Trzeci raport będzie dotyczył dwóch młodszych kategorii wiekowych, które wezmą udział w Mistrzostw Europy 2024. Wśród medalistów Mistrzostw Świata Juniorów 2023, są tacy, którzy się „zestarzeli” i w Lublinie wystartują jako seniorzy. Podobnie jest trochę transferów z grupy pre-junior, do kategorii juniora. Zobaczmy, w jakiej kategorii wiekowej i konkurencji wystartują w hali widowiskowo-sportowej Uniwersytetu Medycznego, zawodnicy, którzy odnieśli sukces w Tampere.

Na pewno zobaczymy brązowe medalistki kategorii wagowej do 45 kg, Rachel Wallace z Irlandii i Teresa Krucajova ze Słowacji. Waga do 49 kg, będzie reprezentowana przez mistrzynię świata 2023, Burke Alexa Summer z Irlandii, będzie również wicemistrzyni Isabella Tsang ze Szwecji. Brązową medalistką w kategorii do 49 kg, była Karolina Łuniewska, ale Karolina podrosła i zmierzy się z seniorkami w wadze do 50 kg. Kolejna kategoria to 53 kg, z tej konkurencji do Lublina przyjadą brązowe medalistki z Tampere, Maria Oltean Oana z Rumunii, która powalczy w kategorii do 53 kg juniorów, oraz Atencia Aranda Ainara, Hiszpanka wystartuje w wadze do 55 kg seniorek. Z zawodniczek, które stanęły na podium MŚ 2023 w kategorii wagowej do 57 kg, w Lublinie wystartuje srebrna medalistka, Amanda Berggen ze Szwecji. W wadze do 61 kg, nie mamy medalistów z Finlandii. Kolejna kategoria to waga do 65 kg, mistrzyni świata Luna-Silvana Ayalla-Trujillo z Norwegii jest już seniorką, wystartuje natomiast nasza wicemistrzyni świata Julia Kucharska. Myrthe Van Der Veer, która stanęła na drugim stopniu podium MŚ 2023, w plus 65 kg, będzie startowała w grupie seniorskiej, w kategorii wagowej powyżej 75 kg. W konkurencji układów, mistrzyni świata 2023, Słowaczka Teresa Krucayowa zmieniła kategorię na II Dan, w grupie I Dan pozostały Natalia Kuć i Isabella Stridbeck ze Szwecji. Do Lublina przyjedzie mistrzyni kategorii II Dan, Anna Sirokvsha z Ukrainy i brązowa medalistka w tej konkurencji Heidi Friske z Norwegii. Teodora Amalia Codreanu z Rumuni i Laura Burtle z Anglii, które startowały w testach siły zmieniły kategorię wiekową. W technikach specjalnych pozostała w grupie juniorów tylko wicemistrzyni Maria Roxana Gheorghita z Rumunii. Mistrzyni skoków juniorskich Amy MCNair ze Szkocji i trzecia w konkurencji Teofana Claudia Postu, wystartują w grupie seniorek.

Medaliści Mistrzostw Świata Juniorów 2023, w najlżejszej kategorii wagowej reprezentowani będą przez trzeciego w wadze do 50 kg, Javier Cruz Linero z Hiszpanii, drugi w tej wadze Olivier Tobin z Anglii wystartuje w kategorii do 55k kg. Hubert Noah, mistrz wagi do 55 kg, wystartuje jako senior. A trzeci w wadze Jack Brady z Iralndii zmienił wagę na 60 kg. Podobnie reprezentant Hiszpani Bahola Kabil Talhaoui, mistrz wagi do 60 kg, wystąpi w seniorskiej wadze do 63 kg. W 65 kg nie mamy medalistów MŚ 2023. Mistrz wagi do 70 kg Bian Nabernik będzie walczył z seniorami w wadze do 69 kg, podobnie jak Pavle Milutinovic ze Szwecji. Podium MŚ 2023 w wadze do 75 kg juniorów, będzie reprezentowane przez mistrza świata Shane Allison z Irlandii i trzeciego w kategorii Micha Bononstra z Holandii. Srebrny medalista Mario David z Rumunii wystartuje w kategorii do 81 kg seniorów. Karol Kruk wicemistrz świta w plus 75 kg będzie bronił tytułu mistrza Europy jaki zdobył w Rumunii w 2023 roku. W układach I Dan zobaczymy finalistów MŚ 2023, Williama Love z Norwegii i Alexandru Modei z Rumunii. II Dan juniorów to brązowy medalista Stefano Cadelano z Włoch, jego sąsiad na podium Szwajcar Andreas Zuger w Lublinie zmierzy się z seniorami w kategorii II Dan. Konkurencje techniczne Mistrzostw Świata 2023, reprezentować będzie mistrz świata w technikach specjalnych, Rumun Isac David Nuta.

Grupę wiekową pre-junior zacznijmy od przeglądu zawodniczek. W najlżejszej kategorii to 40 kg, żadna z medalistek z Finlandii, nie utrzymała wagi. Mistrzyni świata Poppy Richardson z Walii, oraz trzecia w wadze do 40 kg Maria Ana Boredn startują w wadze do 44 kg. Natomiast wagę utrzymała mistrzyni kategorii do 44 kg Cara Berne z Irlandii. Druga w tej wadze, Nina Korsec ze Słowenii i trzecia Yevena Zuger ze Szwajcarii przeszły do kategorii 49 kg juniorów. Następną kategorią jest waga do 48 kg, wszystkie medalistki MŚ 2023 przyjadą do Lublina i wystartują, ale w różnych kategoriach wagowych i wiekowych, Crina Daria Gui w wadze do 52 kg, Marija Honcharuk z Ukrainy i Willow Killeen Deegan w wadze do 56 kg, a Iryna Nahorna w kategorii juniorów w wadze do 53 kg. Kategoria do 56 kg, drugie miejsce w wadze zajęła, Potricia Cotoara Molina, Rumunka wystartuje w wadze do 57 kg juniorek, w grupie wiekowej pre-junior będzie rywalizowała, brązowa medalistka wagi do 56 kg, Annę Kucherovą z Ukrainy. Zwyciężczyni kategorii do 60 kg, mistrzyni świata 2023 Ukrainka Daria Tomenchuk wystartuje w wadze do 61 kg juniorek, podobnie najlepsza w plus 60 kg Keny Lingrs z Holandi zgłosiła się w plus 65 kg juniorek. Konkurencja układów pre-juniorów I Dan odbędzie się bez medalistek z Finlandii, gdyż brązowa medalistka Larisa Diana Matuzau z Rumunii przeszła do kategorii juniorek. Podobnie juniorką została srebrna medalistka z kategorii II Dan Kristel Barraccino z Włoch. W grupie pre-juniorek II Dan pozostała trzecia w Tampere, Marija Honcharuk z Ukrainy. Mistrzyni świata w technikach specjalnych Crina Daria Gui z Rumuni, wystartuje w grupie pre-junior. Karolina Lenhardova ze Słowacji, która w Finlandii była trzecia w konkurencji technik specjalnych, będzie rywalizowała w grupie juniorek.

W grupie pre-juniorów w najlżejszej kategorii wagowej, zobaczymy brązowego medalistę MŚ 2023, Dascal Dragos z Rumunii. Podobnie w 45 kg wystąpi trzeci w Tampere, Cody Small z Walii. W wadze do 50 kg, trzeci na podium Jay Pringle reprezentujący Anglię, wystartuje w grupie juniorów. Podobnie mistrz wagi do 55 kg, Ukrainiec Timofy Matriychuk, przeszedł do kategorii juniorów. Trzeci w Tampere, Tim Boom z Holandii, wystartuje w wadze do 60 kg. Mistrz pre-juniorów w wadze do 60 kg, Zakharii Zubik z Ukrainy spróbuje swoich sił w 60-tce juniorów. Kategorie utrzymali, brązowy medalista Massimiliano Turi z Włoch i Matthew Moir ze Szkocji. W wadze do 65 kg, obaj finaliści MŚ 2023, Salame Reaed z Niemiec i Molnar Balazs z Rumuni wystartują w wadze 65 kg juniorów. Zawodnicy z kategorii powyżej 65 kilogramów, czyli mistrz Davis Tribitas z Rumunii i trzeci w wadze Amin Triqui z Niemiec przeszli do wagi powyżej 75 kg juniorów. Wicemistrz świata z plus 65 kg, Peter Erik Cristian z Rumuni wystąpi w wadze do 75 kg. Mistrz świata w układach I Dan, Olivier Molnar z Anglii, wystartuje z juniorami 2-3 Dan. Nasz jedyny, brązowy medalista I Mistrzostw Świata Pre-Juniorów, Adam Wersołowski pozostał w grupie pre-junior i w Lublinie powalczy w kategorii 1-2 Dan. Rumun David Trinbitas, złoty medalista z Finlandii w Technikach specjalnych, wystartuje w grupie juniorów.

To tyle jeśli chodzi o obecność tych, którzy stanęli na podium w Finlandii w 2023 roku. Od 17 kwietnia 2024 roku, w hali widowisko-sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, każdy startujący w Mistrzostwach, będzie mógł na nowo napisać swoją sportową historię i wywalczyć jak najwyższą lokatę w rankingu najlepszych zawodników Taekwon-do w Europie.