Raport nr 4, historia Mistrzostw Europy Taekwon-do organizowanych w Polsce

Od środy 17 kwietnia 2024 roku, wszyscy uczestnicy zawodów w Lublinie zaczną tworzyć historię XXXVIII Seniorów, XXIX Juniorów i I Pre-Juniorów Mistrzostw Europy Taekwon-do. Warto pamiętać, że jest to już czwarta odsłona rywalizacji kontynentalnej w Polsce.

Pierwsze w naszym kraju a VII w historii, Mistrzostwa Europy Seniorów odbyły się w Koszalinie w 1992 roku. Rywalizacja w generalnej klasyfikacji zakończyła się zwycięstwem naszej reprezentacji, która zdobyła 7 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych medali. Dugą pozycję zajęła ekipa z Niemiec z dorobkiem 4 złote, 3 srebrne i 5 brązowych medali. Na trzecim stopniu podium stanęli Finowie z 4 medalami złotymi, 1 srebrnym i 3 brązowymi. Bardzo szybko, bo już w 1994 roku w Lublinie, odbyły się IX Mistrzostwa Europy Seniorów. Tutaj przewaga naszej drużyny narodowej, w generalnej klasyfikacji Mistrzostw nad pozostałymi uczestnikami, była zdecydowana. Polska zakończyła rywalizację z 14 medalami złotymi, 4 medalami srebrnymi i 7 brązowymi. Na drugim stopniu podium stanęła Rosja z dorobkiem 3 złote, 3 srebrne i 8 brązowych medali. Trzecia była Finlandia z 3 złotymi, 1 srebrnym i 1 brązowym medalem.

Kolejne kontynentalne wydarzenie sportowe miało miejsce w Warszawie, gdzie odbyły się IV Mistrzostwa Europy Juniorów. Jako gospodarz nie byliśmy gościnni. Pierwsza pozycja w klasyfikacji generalnej i 12 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale. Za nami Bałkany, drugie miejsce zajęła Chorwacja, 3 złote, 2 srebrne i 3 brązowe krążki, trzecia była Słowenia z dorobkiem, 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy medal. Potem jedenaście lat przerwy i w stolicy Dolnego Śląska odbyły się XXIII Mistrzostwa Europy Seniorów i XIV Mistrzostwa Europy Juniorów. We Wrocławiu w kategorii seniorów wygraliśmy, nasz dorobek medalowy to16 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale. Wyprzedziliśmy Rosję, która zdobyła 3 złote i 6 brązowych medali, trzecie miejsce, można powiedzieć tradycyjnie w dotychczasowych zawodach kontynentalnych seniorów rozgrywanych w naszym kraju, nie kto inny tylko Finlandia z dorobkiem 2 złote, 2 srebrne i 5 brązowych medali. Juniorską rywalizację wygrali Niemcy zdobywając 5 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali, na drugiej pozycji ekipa z Rosji 5 złotych, 2 srebrne i 8 brązowych krążków. Nasi juniorzy zajęli trzecie miejsce z 4 złotymi, 9 srebrnymi i 4 brązowymi medalami.

Przed nami XXXVIII Seniorów, XXIX Juniorów i historyczne I Pre-Juniorów Mistrzostwa Europy Taekwon-do. Tak się złożyło, że jest w tym roku celebrowana Polska 50-tka i jak widać po datach imprez mamy jeszcze Lubelską 30-tkę. Kto przejdzie do Lublina w dniach 17-21.04.2024r. będzie mógł powiedzieć „byłem i widziałem”. Są tacy, którzy mogą powiedzieć „byłem i widziałem” o wszystkich wymienionych w tym raporcie zawodach kontynentalnych jakich organizatorem był Polski Związek Taekwon-do.