Kraków 1977-2014

Jakie związek mają wymienione w tytule artykułu daty z grodem Kraka. Otóż w 1977 roku, Kraków był pierwszym miastem Polski, do którego przyjechał generał Choi Hong Hi. A już od jutra w historycznej stolicy polski odbywać się będzie Seminarium szkoleniowe dla stopni mistrzowskich organizowane przez PZTKD.

Na początek przytoczę kilka fragmentów  z pracy magisterskiej Prezesa PZTKD Mistrza Tadeusza Łobody:  „W Krakowie Taekwon-do zostało zaszczepione przez wybitnego Mistrza Leong Wai Meng, w tamtym okresie posiadacza IV Dana. W 1977 roku poprzez rodzinne powiązania z Polską Leong Wai Meng często odwiedza Kraków. Swoją sztuką walki  stara się zainteresować elitę aktorską w Krakowie i nauczycieli szkoły aktorskiej. W krótkim czasie wielbicielami jego talentu zostaje Krzysztof Jasiński, młody dyrektor teatru „STU” w Krakowie i Marek Lech nauczyciel kultury fizycznej  w szkole aktorskiej.”

Kolejny cytat: „Pilnym studentem okazał się być Marek Lech, który w szybkim czasie stał się liderem Taekwon-do w Krakowie.  14 października  1977 roku na zaproszenie dyrektora teatr „STU”, do Polski przybywa grupa pokazowa Taekwon-do wraz z Generałem Choi Hong Hi.”

 W opinii autora powyższego tekstu, „Od tego momentu rozpoczyna się nowy etap w rozwoju Taekwon-do w Polsce”.  W Krakowie po raz pierwszy podczas   wizyty twórcy Taekwon-do spotkali się  przedstawiciele wszystkich istniejących sekcji TKD w Polsce. Na zorganizowanym seminarium wybrano przedstawiciela  organizacyjnego, którym został Krzysztof Jasiński, dyrektor Teatru „STU”. Znany aktor i reżyser otrzymał stopień mistrzowski, był drugim Polakiem, posiadaczem czarnego pasa TKD (pierwszy czarny pas otrzymał Jerzy Konarski). Generał dokonał korekty umiejętności polskich zawodników, oraz wymieniono się adresami  kontaktowymi. Generał zaprosił przedstawiciela Polski na dwumiesięczny kurs instruktorki do Instytutu Taekwon-do w Kanadzie.

Przenieśmy się do roku 2014, od jutra rozpocznie się seminarium dla stopni mistrzowskich. Warto sobie zadać pytanie: W jakim jesteśmy miejscu, w związku z „okrągłą rocznicą”  jaka minęła (36 lat i 3 miesiące) od  historycznej pierwszej wizyty Choi Hong Hi w Krakowie. Polska w 2013 roku wygrała generalne klasyfikacje Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata,  Polak jest Prezydentem Europejskiej Federacji Taekwon-do,  a sama organizacja  ma  siedzibą w naszym kraju. Polacy prowadzą seminaria techniczne na całym świecie, nasi sędziowie reprezentują nas na najważniejszych imprezach sportowych orgaznizowanych przez ITF. Polacy są w grupie  trzymającej  władzę w Szwecji i Wietnamie, nasza myśl szkoleniowa wzmacnia wiele reprezentacji na starym kontynencie. Do takich przemyśleń to jutrzejsze krakowskie seminarium mnie skłoniło. 

Galeria zdjęć