Pro Bowl safety Antrel Rolle was cut by the Cardinals yesterday

Obowiązki trenera reprezentacji

Już w najbliższą niedzielę 29 stycznia  rozpocznie się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Taekwon-do, przygotowujące do sezonu startowego 2012. Jak pracują zawodnicy aby godnie reprezentować nasz kraj  na zawodach rangi mistrzowskiej wszyscy się domyślają. Ale na czym polega praca trenerów?. Oczywiście prowadzenie treningów i sekundowanie ale co jeszcze?.

Praca trenerów kadry zaczyna się na dwa miesiące przed rozpoczęciem nowego roku szkoleniowego. Do naszych obowiązków należy przygotowanie programu szkolenia kadry w nowym sezonie, ten program czy jak to ja nazywam założenia szkoleniowe zwiera: opis celów głównych, celów pośrednich, startów kontrolnych i terminarza zgrupowań kadry. Kolejnym punktem są zasady kwalifikacji do reprezentacji z podziałem na kwalifikacje do szerokiej kadry, na zawody międzynarodowe będące startami kontrolnym i na zawody główne czyli Mistrzostwa i Puchary Europy i Świata. Kolejny element to ramowy program  zawierający:  okresy szkoleniowe dla poszczególnych grup wiekowych (senior i junior), oraz szczegółowy program zgrupowań z określeniem liczby uczestników, tematyką i zawartością treningów. Przygotowany jest graficzny plan szkolenia tzw. „Łączka”, wykaz szerokiej kadry z informacją na podstawie jakich wyników poszczególne osoby zostały powołane. Te dokumenty przesyłane są  poprzez Polski Związek TKD do Ministerstwa Sportu. Zdarzało się, że gorliwy urzędnik MS wymagał obecności trenera kadry w Ministerstwie w celu omówienia programu przygotowań, na szczęście były to sporadyczne wypadki. Nie mniej jednak jechałem lub jechaliśmy na „godzinę” do Warszawy, bo tyle trwało spotkanie w ministerstwie. Ale czego się nie robi dla TKD. Jak wcześniej pisałem prowadzenie treningów i udział w zawodach z kadrą to najprzyjemniejsza część naszej pracy.  Zgrupowanie zimowe, po którym nie jedziemy na zawody, poza powołaniem zawodników i opracowaniem konspektów pracy na poszczególne treningi nie wymaga specjalnych przygotowań. Pozostałe dokumenty potwierdzające realizację zgrupowania, oraz rezerwacje miejsc w COSie, załatwia PZTKD.
Inaczej sytuacja wygląda, kiedy zgrupowanie jest tzw. bezpośrednim przygotowaniem startowym, po którym  jedziemy np. na Mistrzostwa Europy. Wtedy prócz powołań, piszemy sprawozdanie z  przygotowań do zawodów, oraz wypełniamy druk do Ministerstwa Sportu, w którym opisujemy skład reprezentacji z uwzględnieniem konkurencji w jakich będą startowali zawodnicy, określamy prognozowany wynik indywidualny i drużynowy. Opisujemy organizację przygotowań na 21 dni przed zawodami i uzasadniamy zaproponowany skład personalny. Potem już tylko zgrupowanie i  wyjazd na zawody. Po imprezie ponownie wypełniamy druk, w którym opisujemy wynik osiągnięty i jak się on ma do naszych prognoz.  Przedstawiamy informacje o obsadzie oraz  liczbie reprezentacji narodowych jakie zgłosiły swoich zawodników w poszczególnych konkurencjach. Na zakończenie dokonujemy  na piśmie indywidualnej oceny zawodników we wszystkich konkurencjach w jakich brali udział nasi reprezentanci, takiej samej ocenie podlegają starty w konkurencjach drużynowych. Ocena zwiera np. informacje o wszystkich walkach jakie stoczył zawodnik w drodze do finału. Opisujemy również zawody od strony organizacyjnej oraz dokonujemy podsumowania i informujemy o wnioskach dotyczących dalszego procesu szkolenia. Tak mniej więcej wygląda praca trenerów kadry. PZTKD zabezpiecza proces przygotowań od strony organizacyjno-finansowej, natomiast wszelkie decyzje personalne podejmują trenerzy w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie, ponosząc  za ich trafność pełna odpowiedzialność.