Puchar w Kłobucku w świetle zmian regulaminów rywalizacji sportowej

W dniach 16-17.03.2013r. w Kłobucku zawodnicy zrzeszeni w Polskim Związku Taekwon-do ITF, rywalizowali w konkurencjach walk, układów i technik specjalnych w Pucharze Polski.  Podczas rywalizacji prócz doświadczenia związanego z respektowaniem nowych przepisów sportowych TKD ITF i trofeów sportowych zawodnicy zdobywali kwalifikacje do Mistrzostw Polski Seniorów, a co najważniejsze na podstawie wyników uzyskanych w Pucharze  nastąpiło ostateczne ustalenie składu reprezentacji na Mistrzostwa Europy Taekwon-do w Szwecji. Komunikaty po zawodach są opublikowane, poziom rywalizacji niezły, bardzo dobre wrażenie na trenerach kadry zrobili juniorzy, którzy coraz głośniej „pukają” do drzwi rankingowych w kategoriach seniorskich. Ja chciałbym jednak skupić się na wydarzeniu, które miało miejsce w piątek podczas odprawy trenerów.

Wieczorem 15 marca w Ośrodku „Pod grzybkiem”, odbyło się szkolenie dotyczące wprowadzenia  do rywalizacji sportowej nowych regulaminów TKD ITF.  Informacja przygotowana została przez komisję sędziowską w składzie Roman Lewicki, Krzysztof Książek i Krzysztof Cywiński. Omówione zostały zasady rozgrywania indywidualnych konkurencji układów, walk i technik specjalnych. Przepisy dotyczące konkurencji drużynowych zostaną przedstawione w terminie późniejszym. Zarówno prelegenci jak i trenerzy biorący udział w spotkaniu, można powiedzieć odrobili lekcje, więc pytania, które zostały zadane dotyczyły bardzo konkretnych sytuacji i rozstrzygnięć.  Dyskusja i różnice zdań nawet u osób, które brały udział w kursie w Hiszpanii, świadczą o tym , że interpretacja niektórych zdarzeń w kontekście nowych przepisów zależy od konkretnego człowieka, od jego doświadczenia sędziowskiego, ale myślę, że też od doświadczenia (o ile takie ma)zawodniczego. Jako trener jestem zadowolony, że takie spotkanie się odbyło, dyskusja miała kształcący wymiar. Trzeba pozwolić, działać szefowi sędziów i poczekać na rezultaty pracy, obserwować , wspierać radą i artykułować spostrzeżenia i uwagi.  

To tyle o spotkaniu, przejdźmy do rywalizacji i praktycznego zastosowania nowych rozwiązań podczas zawodów.

Nim przejdę do opisu praktycznego efektu zastosowania nowych zapisów, przypomnę, że głównym celem zmian, w przypadku walk sportowych jest poprawa bezpieczeństwa startujących. Z moich obserwacji wynikało, że  Kolega Romek Lewicki, ze spokojem, przejmował wszystkie uwagi i informacje przekazywane, przez trenerów i przez sędziów z poszczególnych plansz. Notował je i mam nadzieję, że na stronach PZTKD Live będzie można przedstawić spostrzeżenia Szefa Sędziów w skondensowanej formie. Taka informacja będzie pomocna podczas procesu treningowego przy modyfikowaniu  pewnych nawyków, takich, które zabezpieczą zawodnika przed stratami punktów jakie zdarzały się w trakcie prowadzonej w ostatni weekend rywalizacji. Tak naprawdę, nie zmieniły się sensu stricto zapisy przepisów, lecz  restrykcje wynikające z ich łamania. Ciekawy jestem ile było dyskwalifikacji, bo to, że więcej sędziowie przydzielali minus punktów to można było wyraźnie zaobserwować.  Trzeba przyznać, że nim arbiter zabrał punkt, to  wcześniej  informował zawodnika o takiej ewentualności jeśli powtórzy niedozwoloną technikę, czyli  strata następowała w warunkach tzw. recydywy.  Nowe wymagania zmuszają trenujących do większej precyzji i przemyślanego realizowania założeń taktycznych w trakcie trwania walki. Co do siły, to obserwując pojedynki, nie zauważyłem  aby, zmieniła się ich dynamika. Sceptyczne opinie dotyczące przyszłości TKD w związku z wprowadzeniem nowych przepisów są nieuzasadnione.

Fotografie: Piotr Trojanowski

Od redakcji: Prosimy o komentowanie i wyrażanie opinii na temat zmian w przepisach. Czy uważacie je za korzystne? Zapraszamy do dyskusji poniżej!