Kurs przygotowawczy do egzaminu na stopnie I-VI Dan, Lublin grudzień 2017

W dniach 15-16.12.2017r. w sali sportowej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lublinie odbył się kurs przygotowujący do egzaminów na stopnie mistrzowskie I-VI Dan.

Ostatnim szkoleniowym akcentem bogatego w wydarzenia dla PZTKD, 2017 roku był tradycyjnie organizowany przed egzaminami na stopnie mistrzowskie kurs. Zajęcia prowadził Mistrz Jerzy Jedut, a uczestniczyła w nich, rekordowa jak na tego typu szkolenie, liczba aż 78 trenerów i zawodników.

Plan zajęć składający się z trzech paneli:  jeden wspólny w piątek i dwa z podziałem na stopnie uczniowskie i mistrzowskie w sobotę. Jest tylko pewną sugestią dotyczącą zakresu materiału jaki będzie realizowany podczas zajęć. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych w galerii, w treningu dla stopni uczniowskich brali udział posiadacze stopni Dan. Jak usłyszałem w szatni od uczestników, przyjechałem do Lublina, żeby trenować. Więc część z liczby 78 słuchaczy, pracowało przez ponad 6 godzin, maksymalnie korzystając z wiedzy i doświadczenia Mistrza Jeduta.

Tematyką seminarium były układy i walki krokowe. Ale w sobotę w grupie Dan, podczas analizy przy pomocy linijki i kątomierza zawiłych niuansów technik TKD, Mistrz Jerzy cofnął się do historii. Czyli seminariów z Generałem Choy Hong Hi, oraz prapoczątków powstania i tworzenia Taekwon-do. Mówił o zmianach jakie wnosił do wykonywanych technik Generał, oraz jakie zdarzają się teraz ich interpretacje.

Odnośnie historii, Mistrz Jedut polecił książkę, „A Killing Art” autorem jest Alex Gillis. (Mieliśmy okazję poznać Pana Gillisa w Brighton podczas Pucharu Świata Taekwon-do w roku 2012). Aby pobudzić ciekawość i zachęcić do przeczytania A Killing Art, chcę powiedzieć, że Mistrz Jedut zdradził nam tajemnicę w jakich okolicznościach i jakim towarzystwie powstała nazywa Taekwon-do.

Życzę miłej lektury i liczę na dzielenie się wiedzą nabytą w trakcie czytania. Pewną niedogodnością jest fakt, że książka jest wydana w języku angielskim.