ME 2019 w Sarajewie - liczby

W trzydziestu krajach starego kontynentu trwają przygotowania do Euro 2019, wiemy z relacji umieszczonej na stronie PZTKD, że pobity został kolejny rekord frekwencji startujących w Mistrzostwach Europy Taekwon-do, w dalszej części artykułu popatrzmy na inne dane liczbowe.

Nasza reprezentacja przygotowująca się w COS Spała, będzie najliczniejszą ekipą jaka pojedzie do Sarajewa. Ponad pięćdziesiąt osób przywiezie Irlandia i Rosja. Powyżej 40 startujących będą miały Rumunia, Włochy i Norwegia. Należy pamiętać, w generalnej klasyfikacji liczą się w pierwszej kolejności złote medale, więc miejmy nadzieję, że ilość przemieni się w przypadku polskiej kadry na jakość. W co bezgranicznie wierzę.

Obsada w kategoriach i konkurencjach juniorskich zgłoszonych na ME 2019, zawsze powyżej 20 startujących, z rekordową wagą do 64 kilogramów juniorów, bo aż 42 zawodników. Układy I Dan zgromadziły tłum młodych ludzi, bo 57 panów i 52 panie. W starszej, seniorskiej grupie wiekowej, u panów w skrajnych kategoriach wagowych mniejsza liczba zgłoszeń, natomiast w wadze do 70 kg jak zwykle aż 31 pretendentów do sławy. Inny schemat możemy zaobserwować u seniorek. Tutaj im wyższe kategorie wagowe, tym mniejsze zainteresowanie medalami. Kategoria do 56 kilogramów zgromadziła 20 pań, pozostałe są mniej licznie obsadzone. Zgłoszenia w konkurencjach drużynowych – walki bardzo przyzwoicie, spora liczba startujących. Natomiast niewiele drużyn rywalizuje w układach. Chyba ciężko zebrać pięć osób robiących formy na międzynarodowym poziomie, a potem jeszcze włożyć niemały wkład pracy w przygotowania. Do tego antycypacja możliwych przeciwników po losowaniu, to może zniechęcać do startu w tej trudnej konkurencji.

Liczba osób reprezentujących dane państwo, nie zawsze przekłada się na zgłoszenia w kategoriach czy konkurencjach. Owszem Polska jako najliczniej reprezentowana, będzie miał 107 szans medalowych, druga pod względem liczebności Irlandia już tylko 70. Rosja 90, Rumunia 87 a Norwegia 77. Nasza ubiegłoroczna skuteczność, przy podobnym jak w tym roku stanie osobo-startów, osiągnęła 44,8%. Taką mieliśmy skuteczność medalową. Przy okazji przypomnę ME 2016 w Tampere, tam wskaźnik przekroczył 52 %. To są tylko liczby, teraz najważniejsze by nasi w Spale, spokojnie i bez komplikacji zdrowotnych, zrealizowali przygotowany przez zespół trenerski BPS, za co wszyscy trzymamy kciuki.