XXIV Mistrzostwa Europy Juniorów w Sarajewie - "idzie młodość"

„To idzie młodość, młodość, młodość i śpiewa”, chciałoby się zacząć artykuł na temat XXIV Mistrzostw Europy Juniorów, („starsi od węgla”, czyli wychowani w poprzedniej epoce, może pamiętają tę popularną w PRL-u piosenkę) w wypadku ME 2019, ta młodzież nie śpiewa tylko walczy.

Teraz przyszedł czas na przedstawienie młodych mistrzów Europy i Świata, którzy przyjadą do Sarajewa. W konkurencji układów I Dan, na ME 2019 wystartują najlepsze trzy zawodniczki z Inzell z Mistrzynią Świata, Alicją Slian, wicemistrzynią Olsen Celine Christensen z Finlandii i trzecią Sarą Flamini z Włoch. Celine była trzecia w Mariborze, również na trzeciej pozycji podczas ME 2018 uplasowała się obecna w Bośni kolejna reprezentanta Finlandii Netta Tillikainen. Drugie Dany, to złota medalistka z Inzell, Sjovar Mira z Finlandii i trzecia Kurganskaia Anna z Rosji. Juniorskie trzecie Dany nie są zbyt licznie obsadzone podczas ME 2019, w Sarajewie będziemy mieli trzy medalistki w tym jedną podwójną, reprezentantkę Irlandii, Marrrinan, która zdobyła złoto w Mariborze i srebro w Inzell. Są jeszcze Laura Jones z Anglii i Anna Rafalskaya z Rosji.

Walki juniorek w najlżejszej kategorii do 45kg, to dominująca na ostatnich dwóch championatach Tyra Barada ze Słowenii, jest druga w Inzell, Taylor Smith z Anglii oraz brązowe medalistki Niemka Jakob i Flamini z Włoch. W wadze do 50kg do stolicy Bośni i Hercegowiny przyjadą wicemistrzyni Świata Bouymejjan z Niemiec i trzecia w Słowenii Celine Olsen z Norwegii. Kolejna kategoria do 55 kilogramów, tutaj będzie walczyła w obronie tytułu Mistrzyni Starego Kontynentu, Yra Labrie z Holandii, jest trzecia w MŚ 2019 Laura Bien z Irlandii. Dwie medalistki z tej kategorii zmieniły wagę, Laura Środowiska wskoczyła do wagi 65, a Larisa Zegar ze Słowenii zmieniła kategorię na 60-tkę. We wspomnianej powyżej sześćdziesiątce, wystartują dwie brązowe medalistki McGrath Irlandia i Ola Wygonowska, Irlandka przywiozła medal z Niemiec a Ola ze Słowenii. Dodatkowo odchudziła kategorię na 60kg, Karolina Dziura mistrzyni Europy w wadze do 65 kg z 2018 roku. W kategorii do 65 kilogramów, listę obecności podpisały trzy panie obecne na podium Mistrzostw Świata 2019, Mezei z Węgier, Monika Kowalczyk i trzecia Masa Kenjalo ze Słowenii, oraz już wcześniej wymieniany transfer z 55 czyli Laura Środowiska. Plusik to Pani Rafalskaya z Rosji obecna na podium w Mariborze i na najwyższym stopniu w Inzell. Druga w MŚ 2019, Karina Perhulyn z Ukrainy, trzecia Lyu Daria z Rosji. Oraz brązowa medalistka z Mariboru, Lara Torrance ze Szkocji. W technikach specjalnych wystartuje podwójna mistrzyni Karolina Dziura, wicemistrzyni Świata, Ina Skagdalen z Norwegii i Europy Nikolett Mezei z Węgier, jako czwarta pretendentka, brązowa medalistka w Mariborze Anna Kurganskaia z Rosji. W testach siły, w Sarajewie medalistki dwóch ostatnich mistrzostw nie startują.

Układy juniorów I Dan, to rywalizacja wicemistrza Świata, Fiodora Pak z Rosji, trzeciego z Inzell, Chiriac Drogos z Rumunii, który miał brąz w ME 2018 i również trzeciego w Mariborze Adriana Korkosińskiego. W konkurencji II Dan w rywalizacji medalistów, pozostali tylko brązowi medaliści ze Słowenii, Adam Stefaniak i Lukas Saccomanno z Włoch. W rywalizacji trzecich Danów medaliści do Sarajewa nie dojechali.

Podobnie w walkach do 50kg juniorów. Mistrz Świata w wadze do 50kg, Jamie Power z Irlandii, wystartuje w wadze do 56kg, Irlandczyk będzie rywalizował z Mistrzem Świata w 56kg Kabilem Talhaoul, Hiszpan w Mariborze był drugi w 50-siątce. Do kompletu trzeci z Inzell Ziga Zagoranski ze Słowenii. W walkach do 62kg, w Sarajewie zjawi się pełne podium z Mistrzostw Świata 2019: Anis Triqui z Niemiec, Kemal Kabilovic , Sven Hojs i Zavec Timotej wszyscy trzej ze Słowenii. W 68 kilogramów jest Mistrz Świata Andrey Kachelsiiy z Rosji i brązowy medalista z Niemiec Eoin Obrien z Irlandii. Kolejna kategorii do 75kg, tutaj jest Wicemistrz Świata Marcin Blicharski, najlepszy Europejczyk w Inzell, oraz trzeci w Bawarii, Irlandczyk Kamil Falowski. W ciężkiej kategorii mamy wicemistrza Europy Dino Mujanovica ze Szwecji, który miał brąz w Inzell razem z obecnym w Bośni faworytem gospodarzy Amelem Sahinavicem. Techniki specjalne juniorów to mocna obsada z podwójnym mistrzem Alexem Ivasuc z Rumunii, jest drugi w Mariborze Victor Rohian z Rumunii oraz drugi i trzeci w Inzell: Artur Myler i Mateusz Niemiec. Medalistów w testach siły w Bośni i Hercegowinie reprezentuje Mistrz Świata, Dino Mujanovic ze Szwecji, podwójny wicemistrz Adrian Korkosiński i trzeci w Inzell, Mate Enyingi z Węgier.

Czyli ni mniej ni więcej tylko idzie mistrzowska młodość. Juniorzy to taka kategoria, można by rzec mało stabilna, bo szybko się starzeją, zmieniają wagę, jeszcze czasem zdarza się zdać egzamin na wyższy stopień mistrzowski. Dlatego też, trudno przewidzieć jak będzie wyglądało podium w Sarajewie. Oby było bardzo białoczerwone.

W galerii do artykułu, zdjęcia przesłane z COS Spała.