Mistrzostwa Europy w Sarajewie, jesteśmy po wadze

Waga zaliczona – pierwszy krok do mistrzostwa wykonany.

Środa – 9.10.2019r., śniadanie było przywilejem nielicznych, pozostali swoje porcje porannego posiłku otrzymali w formie pakietów. Które oczywiście zaraz po zejściu z wagi zostały wykorzystane. Wszyscy reprezentanci zmieścili się w swoich limitach wagowych. Wizyta w biurze zawodów była okazją do spotkania z pracownikami PZTKD, którzy podczas Mistrzostw działają na rzecz Europejskiej Federacji Taekwon-do. Nasi przedstawiciele wraz z miejscowymi organizatorami są bardzo zaangażowani, robią wszystko by procedury przebiegały bardzo sprawnie i nie stwarzały dodatkowego obciążenia dla ruszających od jutra do rywalizacji zawodników i trenerów.

Kolejnym punktem planu dnia kadry, był trening, który odbył się w sali rozgrzewkowej Center Skenderija Sarajewo. Obiekt maja swoją historię, wybudowany w 1969 roku, został uznany za najlepsze dzieło architektoniczne Jugosławii. W 1984 roku, podczas XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie, w Center Skanderija odbywały się zawody w łyżwiarstwie figurowym i hokeju. Potem w latach 1992 do 1996 w trakcie oblężenia miasta przez Bośniackich Serbów hala została zniszczona. Wróciła do życia po odbudowie, która trwała od 2000 do 2006 roku. Od jutra w głównej hali sportowo-widowiskowej, będzie toczyła się walka o medale ME 2019. Teraz z obiektami będzie związana jeszcze jedna historia, otóż w dniu dzisiejszym urodziny ma „Najsłodszy nasz Zawodnik”. Bartkowi cała reprezentacja zaśpiewała 100 lat, a on odwdzięczył się słodkim poczęstunkiem.

Po powrocie z treningu, zawodnicy mieli chwilę dla siebie, wszyscy wyruszyli do centrum starego Sarajewa. Nasze panie przed ruszeniem w miasto, wraz z trenerami wspięły się na taras widokowy, który znajduje się na szczycie góry, na stoku której, usytuowany jest hotel Saraj. W wolnym czasie przy pięknej słonecznej pogodzie, nasi reprezentanci wędrowali wąskimi uliczkami dzielnicy Bascarsiji. Część wykorzystując okazję, bo byli już po wadze, poznając nowe smaki, dokonała degustacji regionalnego dania: „cevapcici s kajmakom”. W tym czasie delegacja trenerska udała się na odprawę. Po kolacja ostatnie spotkanie z zespołem szkoleniowym i "słowo na niedzielę", przed rozpoczęciem Euro 2019.