Mistrzostwa Europy w Sarajewie - zakończenie

Zakończyły się XXXIV Mistrzostwa Europy Seniorów i XXV Mistrzostwa Europy Juniorów w Bośni i Hercegowinie – Polskie Taekwon-do jest najlepsze na Starym Kontynencie.

W Sarajewie, po rocznej przerwie wróciliśmy na czoło klasyfikacji generalnej państw. Zdobyliśmy: 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych medali. Za nami w „generalce” Norwegia (9-6-8) i Rumunia (9-5-8). Rumunia ubiegłoroczny zwycięzca w Mariborze, zajęła pierwszą lokatę z wynikiem (15-10-20) medali, nasza kadra ze Słowenii przywiozła (8-20-20). W tym roku, medale się bardziej porozkładały pomiędzy poszczególne drużyny narodowe. Najlepszą juniorką Mistrzostw została Thea Chisalita (1-1-0), najlepszego juniora nie wyłoniono. Puchar dla multimedalistki seniorki odebrała Li Selma z Norwegii jej dorobek to (1-0-1), wśród panów najlepszy był Torosynts Hachatur z Rosji (1-0-1). Najlepszą drużyną juniorek została Polska z dorobkiem czterech złotych medali, najlepszymi juniorami byli nasi zawodnicy z dwoma złotymi krążkami. Najlepszym teamem seniorek to Rumunia (1-1-1), podobnie panowie z Rumunii wyprzedzili konkurencję zdobywając 2 złote medale. Generalną klasyfikację juniorów wygrała Polska (8-3-7), seniorów Norwegia (8-4-7).

Obserwując tylko wyniki medalowe, widać, że poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. Nasi reprezentanci zdobywają medale w różnych konkurencjach Taekwon-do, podobnie Rosja, Rumunia, Norwegia. Inni koncentrują się głównie na walkach jak Słowenia czy Ukraina. Na pewno koniec Euro 2019, jest początkiem przygotowań do Mistrzostw Europy, które za rok odbędą się w Słowacji. Trzeba obrobić lekcję i skorzystać z nauki jaką był start w Bośni i Hercegowinie. Dotyczy, to wszystkich, zdobywców medali i tych, którym się na tej imprezie nie poszczęściło. Są też debiutanci, którzy do Sarajewa przyjechali głównie po naukę. Szczegółowe podsumowania pewnie zostanie dokonane przez sztaby szkoleniowe pań i panów. Sądzę, że musi opaść pył bitewny, by ze spokojem i na chłodno ocenić, sytuacje jakie miały miejsce na planszach Mistrzostw Europy 2019. Teraz jeszcze dla tych najbardziej wytrzymałych party pożegnalne i ruszamy do szkół, na uczelnie i do innych zajęć jakie czekają zaniedbane przez okres trwania zgrupowania i samych zawodów w Sarajewie. Do tematu ME 2019, jeszcze na naszym portalu wrócimy.