Print this page
Niedziela - ostatni dzień

„Być czy mieć”, takie rozważania filozoficzne prowadziliśmy podczas studiów pedagogicznych w czasach kiedy Uniwersytet Wrocławski nosił imię Bolesława Bieruta, czyli dawno temu. Wtedy wszyscy skłaniali się do „Być”, a nie do „Mieć” takie to były czasy.

Dziś powiem „Być i mieć”: być w kadrze Taekwon-do na Mistrzostwach Świata w Benidorm i mieć medal wywalczony na tych zawodach. Wszyscy, którzy to widzieli będą opowiadać wnukom, byłem w Hiszpanii kiedy Polska wróciła na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej Mistrzostw.

Niedziela ostatni dzień zawodów, mieliśmy łącznie dziewięć matematycznych szans medalowych, z czego wykorzystaliśmy pięć. Złote medale zdobyli: drużyna juniorów w technikach specjalnych, drużyna juniorek w technikach specjalnych, drużyna seniorek w walkach i testach siły. Medal brązowy dla drużyny juniorów w układach. Po podliczeniu wszystkich medali w generalnej klasyfikacji Mistrzostw Świata w kategorii juniora zajęliśmy drugie miejsce z 13 medalami, podaje w kolejności złote/srebrne /brązowe: 7/1/5. Wyprzedziła nas Irlandia 7/6/8, trzecia Nowa Zelandia miała 2/4/5, duża różnica w trofeach miedzy dwiema pierwszymi pozycjami a trzecią. Polska w starszej kategorii wiekowej zajęła pierwsze miejsce 6/5/3, druga Nowa Zelandia 6/3/6, trzecia była Rosja 4/4/3. W generalnej klasyfikacji zdobyliśmy pierwsze miejsce z 27 medalami 13/6/8, z tego 14 krążków zdobyły panie 6/5/3 i 13 panowie 7/1/5. Otrzymaliśmy trzy puchary dla najlepszych drużyn męskich seniorskiej i juniorskiej oraz seniorek. Juniorki tytuł najlepszego zespołu przegrały o jeden brązowy medal z Irlandią. Podczas zawodów były też dramatyczne sytuacje, w pierwszej walce drużyny seniorek, nasza „tajna broń”, mam na myśli Lyndsey doznała kontuzji kolana. Na szczęście dysponowaliśmy siedmioma walczącymi w dziesięcioosobowym składzie drużyny kobiet i mogliśmy w kolejnych pojedynkach bić się pełna szóstką. Pomimo urazu, Lyndsey wystartowała z koleżankami w testach siły i to ze skutkiem medalowym. Jest to szczególna satysfakcja dla trenerów kadry kobiet, bo panie po raz czwarty z rzędu zdobywają złoto Mistrzostw Świata w walkach drużynowych. Powtórzenie sukcesu z Nowej Zelandii skutkowało wypełnieniem zobowiązań jakie podjęte zostały podczas Mistrzostw Europy w Mariborze w 2012 roku. A, że u nas słowo droższe od pieniędzy to tzw. „Kopytko” zostało wykonane w wariancie zespołowym.

www.pztkdlive.pl - to portal, na którym znajdziecie bieżące informacje ze świata Taekwon-do ITF, zarówno związanych z Polskim Związkiem Taekwon-do, jak i wydarzeniami europejskimi i światowymi. Na PZTKD Live znajdują się również zdjęcia, materiały filmowe, statystki oraz opracowania naukowe.