Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 706.

Taekwon-do od kuchni

Metody walki

W związku z różnymi innymi obowiązkami coraz trudniej mi pisać teksty popularnonaukowe. Tym bardziej, że tego typu prośby/zaproszenia otrzymuje z kilku różnych redakcji. Jednak odczuwając obowiązek i ZASZCZYT prezentacji swoich przemyśleń dla PZTKD Live przedstawiam moje kolejne „wypociny”. Zdania poniżej nie są moim pomysłem, odnalazłem je w książce pt.„Teoria Sportów Walki” prof. Macieja Kaliny. Zostały one jedynie przeredagowane, zgodnie z tym co obserwuje na matach taekwon-do.

Praca na stopień VII Dan

W kończącym się roku 2014 polskie Taekwon-do wzbogaciło się o dwóch posiadaczy stopni VII Dan. Tytuły "Sahyun nim" uzyskali Pan Wojciech Zdanuczyk z Białegostoku oraz Pan Jacek Łuniewski z Mińska Mazowieckiego. 

Egzamin na VII Da,n oprócz sztandarowych etapów prezentacji swoich umiejętności, zawiera obowiązek złożenia pracy pisemnej. Dzięki uprzejmości Mistrza Wojciecha Zdanuczyka publikujemy poniżej takowy referat. 

Do - droga, sposób - filozofia życia

Podobno Sokrates był dobrze wyszkolonym żołnierzem ateńskim. Filozof opuścił rodzinne miasto tylko trzy razy biorąc udział w wyprawach wojennych jako hoplita (ciężkozbrojny piechur) w bitwach pod Potidają, Delion i pod Amfipolis. Jego uczeń Platon był utalentowanym zapaśnikiem.

Geneza sportów walki

Od zarania dziejów ludzie na całym świecie prowadzili wojny i uczyli się metod obrony przed przeciwnikami, także bez użycia broni. W definicji sztuki wojennej (Koziej 1993) mieści się pojęcie walki. Szczególnym jej przypadkiem jest walka wręcz, z której wywodzą się sztuki walki (rysunek 1). W rezultacie na świecie istnieje dziś wiele sztuk walki, które są aktywnie trenowane i rozwijane (Cynarski 2004).

Wszyscy jesteśmy spadkobiercami Bodhidharmy

Historia Taekwon-do sięga głęboko w dzieje półwyspu koreańskiego. Taką informację w zakładce historia, można przeczytać na stronach reprezentujących wszelkie organizacje sztuk walki mających w nazwie TKD.

Kryteria skutecznej techniki uderzeń

W walce sportowej taekwon-do liczy się efekt końcowy tj. zwycięstwo lub porażka. Jednym z podstawowych zadań zawodnika w tej konkurencji jest zdobywanie punktów. To zaś zależy (między innymi) od skuteczności zastosowanych uderzeń. Pomimo, że na taekwon-do składa się z 3200 technik, to regulamin rywalizacji sportowej oraz używany sprzęt selekcjonuje z nich zaledwie kilkanaście. Sprawia to, że zawodnicy w swoich przygotowaniach koncentrują się głównie na kilku wybranych technikach (co później obserwujemy na macie).